راه آهن خرمشهر

تعداد بازدید: 4,106

منطقه آزاد اروند از طریق خرمشهر به شبکه ریلی سراسری کشور متصل است . همچنین بندر خرمشهر از طریق خطوط ریلی به ایستگاه خرمشهر متصل و در انتقال کالاهای وارداتی به داخل کشور و یا انتقال کالا جهت بارگیری در بندر ایفای نقش می نماید .

طرح اتصال راه آهن خرمشهر به شلمچه و ادامه آن تا شهر بصره و پیوند به راه آهن سراسری کشور عراق نیز با طول 17 کیلومتر در خاک ایران به پایان رسیده است و ادامه آن تا شهر بصره در کشور عراق در دست اجراست. که با تکمیل آن راه آهن کشور از طریق خرمشهر به عراق و کشورهای شرق مدیترانه متصل می شود و تحولی بزرگ در زمینه ترانزیت و  تبادل کالا و مسافر انجام می پذیرد.

همچنین طرح اتصال خط آهن بندر امام خمینی به خرمشهر در دست بررسی است که این موضوع نویدبخش شکل گیری مسیر ترانزیتی مناسب از طریق منطقه آزاد اروند به مقصد کشور عراق است. لازم به ذکر است اکنون راه آهن شلمچه که تا نقطه صفر مرزی امتداد دارد و در حال بهره برداری است  یکی از راههای حمل و نقل منطقه است که تسهیلات بسیار مطلوبی را جهت انتقال کالا از طریق شبکه ریلی کشور و صادرات آن با لحاظ هزینه های کم و امنیت بالا را ایجاد نموده است.

Print Friendly, PDF & Email