موزه آبادان

درسال ۱۳۳۸ در محله بوارده شمالی در ضلع جنوب غربی دانشکده نفت آبادان در زمینی به مساحت تقریبی ۳۸۰۰ مترمربع توسط علی هانیبال و با همکاری شرکت نفت آبادان پی ریزی و در نهایت امر در سال ۱۳۴۰ به بهره برداری رسید. موزه آبادان در ابتدا دارای چهار تالار برای نمایش مجموعه آثار باستان شناسی، مردم شناسی و هنرهای ملی بود. مجموعه آثاری از دوره ما قبل تاریخ، تاریخی و آثاری ‌از دوره‌های متاخر تا دوره قاجاریه و نیز آثاری از هنرمندان کارگاه‌های هنرهای سنتی. موزه آبادان در فهرست آثار ملی ایران ثبت نشده است.
موزه آبادان در ۸ سال جنگ تعطیل بود. بعد از پایان جنگ موزه آبادان مدت‌ها به عنوان مرمت بسته بود که در نهایت امر پس از تعطیلی ۱۵ ساله، بازگشایی مجدد شد. موزه آبادان دارای یک تالار اصلی و دو تالار جنبی است. تالار اصلی موزه آبادان؛ محل نمایش آثار دائمی موزه از جمله آثار به دست آمده از شوش (هزاره اول ق. م) و آثار دوره صفوی و قاجاری‌ است. آثار مردم‌شناسی و نیز هنرهای سنتی در این مجموعه قرار دارد. یکی از تالارهای جنبی ‌موزه نیز به تالار نمایشگاه های موقت اختصاص داده شد و تالار جنبی دیگر به محل کتابخانه و سالن اجتماعات موزه آبادان تبدیل شد.
چند سال بعد یکی از تالارهای جنبی موزه آبادان تبدیل به اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان‌های آبادان و خرمشهر شد و در نهایت امر در شهریور ماه ۱۳۹۱ سیستم حفاظتی و پوشش روشنایی محوطه خارجی موزه آبادان به روز شده و ارتقاء یافت.
مشخصات و معماری موزه آبادان
گنبد مخروطی ورودی اصلی موزه آبادان الهام گرفته از آرامگاه دانیال نبی در شهر شوش ساخته شد. این گنبد مخروطی به ارتفاع بیست و دو متر و پنجاه سانتی متر متشکل از ۸ ستون اصلی که این ستونها در راس به هم متصل می شوند، بنا شده است. ساختمان اصلی موزه آبادان در یک طبقه ساخته شده و سالن جنبی سمت راست تبدیل به موزه مردم شناسی و پوشاک مردم خوزستان و اقوام عرب، بختیاری، قشقایی، صائبین مندایی و .. است. در مرکز سالن اصلی موزه آبادان به مساحت تقریبی ۲۴۰ متر شامل آثاری از ایران باستان تا اواخر دوره قاجار اختصاص دارد. برخی از آثار موزه آبادان عبارتند از: بت‌های مفرغی، سرگرزه‌ها، دهانه‌های اسب، مجسمه‌حیوانات (ایلام و لرستان)، ظرف کروی لوله‌دار خاکستری رنگ ساخته شده به شیوه چرخ‌ساز، پیکرکهای مفرغی و…

Print Friendly, PDF & Email
تعداد بازدید: 1,606

دیدگاهتان را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.