خوراکی های محلی منطقه آزاد اروند

غذاهای سنتی آبادان در عین سادگی طعمی فرا‌تر از تصور را داشته و هر رهگذری را شیفته خود می‌کند، چراکه در هر جای ایران سخن از ادویه‌جات آبادان، ماهی آبادان، فلافل، سمبوسه و پاکورای آبادان است.
این خوراکی‌ها، خوش‌طعمی خود را در سادگی خود نهان کرده‌اند، چراکه با کمترین هزینه‌ها و ساده‌ترین راه‌ها برای طبخ، در بین مردمان جنوب طرفداران بی‌شماری دارند.

*قلیه ماهی
«قلیه ماهی» شاید شناسنامه غذاهای سنتی آبادان باشد، چراکه هرچه به آبادان و ذائقه آبادانی مربوط است در این خوراکی خوش طعم وجود دارد.
غذایی خورشت‌گونه که عطر سبزی‌جات و ادویه‌جات و طعم ماهی خوش خوراک جنوب آن زبانزد خاص و عام است.

*میگو، ماهی‌ها به‌ویژه صبور
ماهی صبور یک نوع ماهی با پولک‌های براق در دو نوع رودخانه‌ای و دریایی در این شهر یافت می‌شود که مردم این خطه رغبت به میل به نوع رودخانه‌ای این ماهی دارند.

این ماهی در شهرهای اطراف نیز طرفداران بسیاری دارد؛ مردمان جنوب این ماهی را بیشتر در ایام تعطیل و به‌ویژه روزهای آخر هفته سرو می‌کنند.
این وعده غذایی تنوری و به‌ صورت شکم‌پر متشکل از سبزیجات معطر، سیر، تمر هندی و ادویه‌جات مخصوص پخت و ‌آماده می‌شود.

*فلافل
“فلافل آبادان” یک لفافه بسیار ساده، اما با فوت و فن‌های خاص خود!
این خوراکی گرچه بسیار ساده است و مواد لازم آن تنها نخود است، اما طرز تهیه خمیرمایه و سرخ کردن آن را فقط در آبادان می‌توان یافت.

*سمبوسه
«سمبوسه» از دیگر غذاهای ساده و خوشمزه این خطه است که ترکیباتی از نان، سیب‌زمینی، سبزی و ادویه‌جات را داراست، این خوراکی نیز در عین سادگی و ارزانی دارای طعمی بسیار دلچسب است و به سادگی نمی‌توان از کنار آن گذشت.

*پاکورا
«پاکورا» نیز خوراکی لقمه‌ای مانند است که با خمیرمایه‌ای بسیار آسان طبخ می‌شود و با به‌کارگیری ادویه‌جات مخصوص این شهر توانسته جایی را در ذائقه مردمان این سرزمین برای خود پیدا کند.
آبادان، به واسطه ورود ادویه‌جات مخصوص طبخ غذا، و با شناسایی ذائقه مردمان این آب و خاک، چنین غذاهایی را به کشور معرفی کرده و مکان‌هایی مخصوص عرضه چنین مواد غذایی را در خود جای داده است.

Print Friendly, PDF & Email
تعداد بازدید: 2,352