مرز تجاری شلمچه

شلمچه که در سه دهه پیش صحنه جهاد و رشادت فرزندان این مرز و بوم بوده است،اکنون شاهد جهادی دیگر از نوع اقتصادی است.
شلمچه بعنوان یکی از دروازه های کشور جهت فعالیت های تجاری و ترانزیت در نظر گرفته شده است و به علت موقعیت جغرافیایی منحصر به فرد خود و امکان استفاده از حمل و نقل جاده ای ، ریلی ، دریایی و هوایی امکان فعالیت آسان و سریع و مطمئن با عراق ، کشورهای حاشیه خلیج فارس،کشورهای آسیای میانه و قفقاز و حوزه مدیترانه را میسر می سازد.
شلمچه که پیش از شروع جنگ تحمیلی علاوه بر داشتن نخلستان های انبوه و باغ های میوه و تجارت زبان زد بود اکنون که معطر به خون شهدا گشته و جای جای خاکش شاهد دلاوری های فرزندان غیور ایران زمین است ، هرساله و با حضور کاروان های راهیان نور شاهد تجدید پیمان مردم با شهدا و آرمان های انقلاب اسلامی می باشد،اکنون و در ادامه مسیر دفاع و سازندگی و در راه ادامه مسیر حامیانش،شاهد جهش عظیم تجاری بعنوان بزرگترین دروازه ورودی به عراق است.
فعالیت تجاری در منطقه شلمچه از سال 1382 با استقرار بازارچه مرزی از سر گرفته شد.در سال 1384 و با شروع فعالیت سازمان منطقه آزاد تجاری-صنعتی اروند،وارد مرحله جدیدی شد و رونق دو چندان گرفت.
پس از بستر سازی و ایجاد زیر ساخت های لازم جهت انجام فعالیت های تجاری در سال 1386 این فعالیت ها رسماً توسط سازمان منطقه آزاد اروند و تحت عنوان ترمینال تجاری شلمچه مدیریت می شود.

بندرخشک شلمچه
مفهوم بندر خشک از بنادر خشک که توسط خطوط راه آهن به طور مستقیم با پایانه های میان نقلیه ای مرتبطند گرفته شده است. در این پایانه ها کانتینرها درست به همان شیوه جابجا می شوند که گویی جابجایی آنها در بنادر دریایی صورت می گیرد .نتایج به دست آمده نشان می دهند که مفهوم بندر خشک می تواند به شناخت راههای مختلف انتقال حجم محصولات از جاده ها به شیوه های حمل و نقل مؤثرتر از لحاظ مصرف انرژی که به محیط زیست ضرر کمتری می رسانند بیانجامد، از تراکم کار در بنادر دریایی بکاهد، و در دستیابی به راه حلهایی جهت ارائه تدارکات بهتر به کشتیهای باربری در مناطق پشت ساحلی بنادر دریایی مؤثر واقع شود.

بندر خشک در شلمچه
مرز شلمچه در منطقه آزاد اروند بعنوان یکی از دروازه های کشور جهت فعالیت های تجاری و ترانزیت و به علت موقعیت جغرافیایی منحصر به فرد خود و امکان استفاده از حمل و نقل جاده ای، ریلی، دریایی و هوایی امکان فعالیت آسان و سریع و مطمئن را با عراق، کشورهای حاشیه خلیج فارس، کشورهای آسیای میانه و قفقاز و حوزه مدیترانه میسر می سازد ، در این راستا قطعه زمینی به مساحت 700 هکتار به منظور احداث «بندر خشک» در شلمچه ایجاد شده است و به سرمایه گذاران واجد شرایط به صورت قطعات جهت امور لجستیک، حمل و نقل و تزانزیت و … در حال واگذاری است.

 مهمترین اهداف راه اندازی بندرخشک شلمچه را می توان در موارد ذیل خلاصه کرد:

  • افزایش خدمات بندر در منطقه داخلی کشور
  • کاهش تقاضای نیاز به استفاده از اراضی حاشیه ساحل
  • افزایش کارایی حمل و نقل
  • بهبود وضعیت زیر ساخت های مرتبط با حمل و نقل
  • بهبود وضعیت مالی و اقتصادی
  • افزایش سرمایه گذاری مستقیم کشورهای خارجی
  • تسریع توسعه اقتصادی و یکپارچه سازی لجستیکی مناطق داخلی کشور
  • کاهش آثار زیست محیطی

عمده سرمایه گذاری های صورت پذیرفته در شلمچه

ردیف نام شرکت نوع فعالیت
1 محور طلایی خدمات لجستیک و فعالیتهای بازرگانی
2 اندیشه خلاق بندر تخلیه و بارگیری کالای لجستیک
3 اتحاد شلمچه تخلیه و بارگیری در محوطه بارانداز شلمچه
4 تعاونی توسعه و عمران ستاره بامداد احداث مجتمع تجاری رفاهی
5 توسعه و عمران غنچه اسپیس فرم شلمچه

Print Friendly, PDF & Email
تعداد بازدید: 2,707