آینده وب

فناوری که ما امروزه از آن استفاده می‫کنیم، ممکن است طی یکی دو سال آینده دستخوش تغییرات عمده گردد. می‫خواهیم انتظارات آینده نزدیک اینترنت و احتمال تجربه آن در زمان حال را بررسی کنیم. اینترنت، محیطی است که تغییرات آن سریع، رخ می‫دهد. تا همین چند سال پیش، فناوری‫هایی مثل Flash شرکت ادوبی و Silverlight شرکت مایکروسافت، ابزار استاندارد تولید و نمایش کلیپ‫های ویدئویی و پویانمایی‫های آنلاین بوده و شک نداشتند که هم‫چنان ابرقدرت این حوزه در اینترنت باقی خواهند ماند. اما امروز می‫بینیم که با ورود به عصر جدید و عدم نیاز به نصب افزونه‫های اضافی برای مشاهده ویدئو، گوش دادن به موسیقی و یا مکالمه با دوستان و اعضای خانواده، این دو نرم‫افزار نیز رفته رفته از رده خارج می‫شوند.در این وضعیت، بنا داریم ارمغان آینده برای اینترنت را مورد بحث قرار داده و چگونگی آمادگی برای مواجهه با امواج نوین فن‫آوری‫های اینترنتی را بررسی کنیم. بسیاری از این فناوری‫ها یا در حال ساخت هستند و یا اخیراً به مرورگرهای اینترنتی افزوده شده‫اند.
در ضمن، پیش‫بینی خواهیم کرد که کدام فناوری‫های امروزی یکسره راهی سطل زباله خواهند شد و چه بلایی سر مرورگرهای امروزی خواهد آمد: آیا می‫توان با پیشرفت سریع نرم‫افزارها، اساساً آینده‫ای برای این مرورگرها متصور بود یا خیر؟!
برقراری مکالمه ویدئویی از طریق WebRTC
WebRTC سرواژه عبارت «ارتباطات بی‫درنگ وب» است. متولیان وب‫سایت http://www.webrtc.org آینده‫ای را نوید می‫دهند که در آن می‫توانیم در حین استفاده از شبکه‫های اجتماعی، به طور مستقیم با دوستان و اعضای خانواده‫مان گفتگو نمائیم. آنها قصد دارند با از بین بردن نیاز به استفاده از سرویس‫های VoIP مثل Skype، این امکان را برای کاربران فراهم کنند که با دوستی که آنلاین است، گفتگوی ویدئویی برقرار نمایند. در این شرایط، دیگر از تأخیرهای اعصاب‫خردکنی که در آغاز ویدئوکنفرانس‫های چندنفره شاهدشان هستیم و طی آن برخی کاربران ناگزیر به دانلود افزونه‫ای برای برقراری تماس ویدئویی با سایرین هستند هم خبری نخواهد بود. یعنی هر آن‫چه برای برقراری تماس‫های صوتی و ویدئویی نیاز است، در داخل خود مرورگر وجود خواهد داشت.
WebRTC می‫تواند راه را برای ارایه خدمات مشتریان پیشرفته نیز هموار کند. در آن صورت هرگاه مشتریان بخواهند با مسئول بخش فروش یا مسئول پشتیبانی شرکتی از داخل وب‫سایت شرکت تماس بگیرند، به‫راحتی قادر خواهند بود با فشار دادن تنها یک کلید، سوال خود را مطرح و در زمانی بسیار کوتاه پاسخ خود را دریافت نمایند (چیزی مشابه سرویس Kindle Mayday شرکت آمازون که دارندگان تبلت‫های جدید خود را قادر می‫سازد خیلی راحت و سریع به مسئول پشتیبانی سایت آمازون متصل شوند).
این سرویس قادر خواهد بود نحوه تعامل ما با وب‫سایت‫های مختلف را نیز تغییر دهد. بدین ترتیب که وب‫سایت‫ها با استفاده از وب‫کم کاربران خود (البته با اجازه خودشان!)، قادر خواهند بود هر زمان کاربران به انتهای صفحه رسیدند، با اسکن مسیر حرکت مردمک چشم آن‫ها، صفحه را به سمت پایین حرکت دهند. وقتی هم که کاربران با فونت‫های کوچک مواجه شده و ناگزیر شدند برای مطالعه بهتر صفحه، سرشان را به مانیتور نزدیک نمایند، با تشخیص این حرکت در وب‫سایت، فونت نمایش را بزرگتر کند. اگر عینی شدن زودهنگام این نوآوری برایتان اندکی دور از انتظار به نظر می‫رسد، فناوری تشخیص حرکت چشم شرکت سامسونگ را به یاد بیاورید که چندی است در گوشی‫های هوشمند این شرکت پیاده‫سازی شده است.

WebRTC  از موتورهای صوتی و تصویری بهره می‫برد. طراحی این موتورها طی سال‫ها توسط شرکت‫هایی مثل Google صورت گرفته است. این موتورها از مشخصه‫های پیشرفته‫ای مثل حذف اکوی صدا، کاهش نویز و فشرده‫سازی بالای ویدئو برخوردار هستند و حتی کاربرانی که از اتصال‫های کم‫سرعت استفاده می‫کنند نیز قادر خواهند بود با استفاده از آن‫ها به گفتگوی ویدئویی بپردازند. تمامی این فناوری‫ها به‫صورت رایگان در دسترس قرار خواهند گرفت و برای استفاده از آنها نیاز به پرداخت هزینه‫های فراوان برخی فناوری‫های ویدئویی نیست.
آخرین نسخه‫های مرورگرهای Chrome و Firefox به فن‫آوری WebRTC مجهز شده‫اند. برای مشاهده نسخه دموی آن می‫توانید به آدرس http://www.webrtc.org/demo مراجعه نمایید. در این آدرس خواهید دید که این فناوری به چه نحو این دو مرورگر را قادر می‫نماید تا با یکدیگر «صحبت» کنند! گام بعدی نیز افزودن WebRTC به مرورگرهای موبایل است تا بتوان بر روی گوشی‫های هوشمند یا تبلت نیز تماس ویدئویی برقرار نمود.
SPDY  و HTTP2
http  که در ابتدای آدرس تمامی وب‫سایت‫ها مشاهده می‫شود، سرواژه عبارت «پروتکل انتقال ابرمتن» بوده و در حقیقت سیستمی برای قانون‫گذاری بر روی شیوه انتقال صفحات اینترنتی از سرورها به رایانه کاربران است. مبدع این سیستم، “تیم برنرز لی” است که در اوایل دهه ۱۹۹۰ این نوآوری را عرضه نمود. البته وی بعدها نسبت به استفاده از دو کاراکتر اسلش (//) در این عبارت، اظهار پشیمانی کرد! جالب آن‫که این شیوه انتقال با این‫که سرعت بارگذاری صفحات اینترنت را کاهش می‫دهد، اما از آن زمان تاکنون تغییر زیادی نکرده است. البته اخیراً اخباری مبنی بر معرفی پروتکل جدید HTTP2 و جایگزینی آن به‫جای http به گوش رسیده است.
چهار سال پیش بود که گوگل بر روی شاخه‫ای از http موسوم به SPDY شروع به کار نمود. بارگذاری یک صفحه اینترنتی نیازمند آن است که رایانه شما چندین و چند بار نسبت به ارسال تقاضا به سرور مربوطه اقدام نماید. SPDY به واسطه استفاده از تکنیکی به نام multiplexing که طی آن چندین سیگنال در قالب یک سیگنال ارسال می‫گردند و به مهمترین سیگنال‫ها اولویت داده می‫شود، توانست فرآیند مذکور را تسریع نماید. Google News اعلام نمود که در حال حاضر با استفاده از پیشرفت‫های حاصل از به‫کارگیری SPDY، صفحات اخبار گوگل ۴۵ ثانیه زودتر بارگذاری می‫شوند. اخیراً مرورگرهای Chrome، Firefox و IE11 در ویندوز ۸ و ۱/۸ از این سیستم بهره می‫گیرند.
با این‫که استفاده از SPDY در بین بسیاری از مرورگرها جا افتاده است، اما اکثر وب‫سایت‫ها از این فناوری پشتیبانی نمی‫کنند. در آدرس spdycheck.org ابزاری وجود دارد که شما را قادر می‫نماید با وارد کردن آدرس وب‫سایت‫های مختلف، بررسی نمایید که آیا آن‫ها از SPDY پشتیبانی به‫عمل می‫آورند یا خیر. از بین سایت‫های معروف، فیس‫بوک، توئیتر و وردپرس از SPDYپشتیبانی می‫کنند؛ اما آمازون، ویکی‫پدیا و BBC از آن حمایت نمی‫کنند.
احتمال دارد SPDY به عنوان بخشی از استاندارد جدید HTTP2 درآید. البته متأسفانه تولید و معرفی استانداردهای اینترنتی به سال‫ها زمان احتیاج دارد، اما هر زمانی‫که استفاده از HTTP2الزامی شود، وب‫سایت‫ها هم از این استاندارد پشتیبانی خواهند نمود و شاهد افزایش محسوس سرعت بارگذاری صفحات اینترنتی خواهیم بود.
اینترنت اشیاء: اتصال دنیای مجازی به دنیای فیزیکی!
قطعاً خیلی عالی خواهد بود که اینترنت بتواند کارهای ما را به‫طور خودکار انجام دهد! البته ما تازه در ابتدای مسیر «اینترنت اشیاء» قرار گرفته‫ایم که اشیاء پیرامونی‫مان قادر باشند خدماتی را برایمان انجام داده و باری از دوش ما بردارند! بدین منظور لازم است همه چیز به اینترنت متصل باشد.
یکی از بهترین نمونه‫های انجام خودکار کارها، استفاده از IFTTT (به معنی «اگر…، آنگاه…») می‫باشد. این سرویس اعجاب‫انگیز شما را قادر می‫سازد به‫گونه‫ای رخدادهای فن‫آورانه خود را برنامه‫ریزی کنید که برخی امور بر مبنای دستوراتی که شما از قبل تنظیم کرده‫اید، به‫صورت خودکار اجرا شوند. شما می‫توانید مثلاً دستوری بدهید که تمام تصاویر tag شده شما در Facebook به‫صورت خودکار در حساب کاربری Dropbox شما ذخیره گردند؛ یا این‫که مثلاً برنامه‫ای طراحی کنید که طی آن پیش‫بینی وضعیت آب ‫و هوا هر روز ساعت ۷ صبح به‫صورت پیامک برایتان ارسال گردد.
ترکیب این سرویس با سرویس‫های دیگر، بالاترین کارایی را خواهند داشت. مثلاً سرویس IFTTT در حال حاضر با سوئیچ‫های برق و محصولات حسگر حرکتی WeMo تلفیق شده است. این همکاری جالب، کاربران را قادر می‫سازد دستورالعملی طراحی نمایند که وقتی حسگر هرگونه حرکتی را تشخیص داد، مراتب طی پیامکی برای شما ارسال گردد و بدین ترتیب، شما در جریان ورود دزد به دفتر کار یا منزل‫تان قرار گیرید یا مثلاً وقتی فرزندان‫تان به منزل می‫رسد، شما متوجه شوید.
سرویس IFTTT اخیراً با فروشگاه لوازم هوشمند Smart Things ایالات متحده به آدرس shop.smartthings.com نیز همکاری نموده است. این شرکت، فروشنده قفل‫های درب مبتنی بر اینترنت، سوئیچ‫های الکتریسیته و سایر حسگرها محسوب می‫شود. بدین ترتیب خواهید توانست با ارسال پیامک، چراغ‫های منزل خود را خاموش نموده یا با ارسال پیام توئیتی، درب خانه را باز کنید تا مثلاً دوست‫تان که زودتر از شما به منزل می‫رسد، بدون مشکل وارد خانه شده و خدایی نکرده پشت در نماند! جالب‫تر از همه این‫که شما خواهید توانست مثلاً در شب‫های سرد زمستان و جهت مطبوع نمودن هوای داخل خودرو، ۵ دقیقه قبل از ورود به ماشین، بخاری آن‫را روشن کنید.
قطعاً بعد از گذشت مدت زمانی اندک، دیگر مدیریت تمامی این اتفاقات یک رویای دور از دسترس نخواهد بود و برنامه‫های رایگان و ساده اینترنتی به مدد بشر خواهند آمد تا وی بتواند از راه دور بر وسایل محل کار، منزل یا خودروی خود اعمال نظارت کند.
استفاده از سرویس IFTTT از طریق رایانه و یا نصب نسخه رایگان آن بر روی آیفون یا آیپد، میسر است (ifttt.com./mobile). به‫زودی نسخه اندروید IFTTTنیز منتشر خواهد شد.
:SRCSET کیفیت بالای تصویر، برای کیفیت بالای ابزار
تا به‫حال برای گشت و گذار در اینترنت از نمایشگرهای کیفیت بالا مثل Retina، آیپد نسل جدید و یا برخی آلترابوک‫ها استفاده کرده‫اید؟ قطعاً متوجه کدر بودن یا نقطه نقطه شدن برخی تصاویر در وب‫سایت‫ها شده‫اید. SRCSET که مخفف source set است، انشعابی از استاندارد HTML5 است که می‫تواند این مشکل را با استفاده از امکان بزرگ و کوچک کردن تصاویر، بسته به سایز مانیتور، مرتفع نماید.
از بدو ورود اینترنت، همواره این‫گونه بوده است که طراحان اینترنت از تصاویر کیفیت پایین بر روی صفحات خود استفاده می‫کرده‫اند، چرا که طبعاً استفاده از تصاویر با کیفیت، روی نمایشگرهایی که تعداد پیسکل‫های محدودی دارند، به هیچ وجه منطقی نبوده است. در حقیقت استفاده از تصاویر کیفیت بالا هیچ‫گاه شیوه مناسبی انگاشته نمی‫شده، چرا که به دلیل افزایش حجم دانلود، سرعت بارگذاری صفحه، کاهش و هزینه تحمیل شده به کاربر، افزایش می‫یابد.
یکی از طراحان برنامه Opera که حامی طرح‫های منبع‫باز (Open Source) است، معتقد است: «مسئله استفاده یا عدم استفاده از تصاویر باکیفیت، همواره همچون علامت سوالی بزرگ در ذهن طراحان سایت وجود داشته است. اگر شما تنها بتوانید یک عکس ارسال کنید، کدام را انتخاب خواهید کرد: عکسی با کیفیت بالا که حجم زیادی دارد و بسیار فراتر از توان نمایشی گوشی‫های کم‫قدرت است، یا تصویری با کیفیت اندک که بر روی نمایشگرهای قدرتمند Retina به‫صورت نقطه نقطه مشاهده می‫گردد؟! مشکل ارسال تصاویر باکیفیت برای تمامی پلتفرم‫ها آنست که حجم آن‫ها چهار برابر تصاویر معمولی است. این مشکل برای موبایل‫ها وخیم‫تر خواهد بود، زیرا مدت زمان دانلود تصاویر برای سکوهای موبایل، زیادتر بوده و بعد از دانلود هم گوشی ناگزیر است تصویر را کوچک کند تا در صفحه نمایش جا بشود!».
شرکت‫های طراح مرورگر تقریباً یکی دو سالی هست که بعد از ورود نمایشگرهای فوق کیفیت بالا به بازار، به‫طور جدی برای حل این مشکل وارد عمل شده‫اند. طبیعی است که آن‫ها هم تاکنون نتوانسته‫اند بر سر بهترین رزولوشن تصویر به توافق جمعی برسند، اما با تمام این اوصاف، ایده srcset تا به‫حال، بهترین پیشنهاد بوده است. زمانی‫که مشخصه srcset به تصویری که در یک وب‫سایت قرار گرفته است، افزوده شود، کیفیت آن تصویر برای کاربری که برای مشاهده آن وب‫سایت از iPad Air استفاده می‫کند، نسبت به کسی که از گوشی‫های معمولی بهره می‫گیرد، چیزی حدود دو برابر خواهد بود.
srcset  در حال حاضر در مرورگرهایی که از موتور پردازش Webkit بهره می‫گیرند، وجود دارد که در میان معروف‫ترین آنها می‫توان به Safari شرکت اپل اشاره نمود. البته همان‫طور که گفتیم، هنوز توافق جمعی بر سر استفاده از این راهکار حاصل نشده و تا زمانی‫که تمام مرورگرها این فناوری را پیاده‫سازی نکنند، نمی‫توان چندان به موفقیت این ایده دلگرم بود. برای مشاهده نحوه عملکرد srcset و مقایسه تصاویر در مرورگری که از این فناوری استفاده می‫کند با مرورگری که از این ویژگی بی‫بهره است، می‫توانید سری به آدرس bit.ly/srcset334 بزنید.
Native Clients  : اپلیکیشن‫های قدرتمندی که در داخل خود مرورگر اجرا می‫شوند.
امروزه تفاوت زیادی بین قدرت و عملکرد اپلیکیشن‫های اینترنتی که از داخل خود مرورگر می‫توان بدان‫ها دسترسی داشت (نظیر Google Docs) و برنامه‫هایی که بر روی رایانه نصب و اجرا می‫شوند (مثل Microsoft Office)، به‫وجود آمده است. اما با بهره‫گیری از Native Clients دیگر اثری از این تفاوت باقی نخواهد ماند و برنامه‫هایی که برای سیستم عامل، طراحی شده‫اند را می‫توان در داخل خود مرورگر اینترنت اجرا نمود.
فناوری Native Clients شرکت گوگل (code.google.com/p/nativeclient) برنامه‫هایی که توسط زبان‫های برنامه‫نویسی C و یا C++ نوشته شده‫اند (مثل فتوشاپ یا مایکروسافت وورد) را قادر می‫سازد در داخل مرورگر، اجرا شده و بتوان از همین طریق بدان‫ها دسترسی پیدا کرد. البته تا همین چند وقت پیش تنها برنامه‫هایی قابلیت اجرا در داخل مرورگر را پیدا می‫کردند که برای پردازنده‫های به‫خصوصی نوشته شده بودند که برنامه‫ها در اصل برای اجرا در داخل آن‫ها طراحی شده بوده‫اند (مثل پردازنده‫های Intel x86 که در داخل اکثر رایانه‫ها وجود دارد). به دیگر سخن و به عنوان نمونه، برنامه‫ای که برای چیپ‫های اینتل کدگذاری شده بود را نمی‫شد بر روی تبلت‫های اندرویدی – که عموماً از پردازنده دیگری استفاده می‫کنند اجرا کرد (این پردازنده‫ها توسط شرکت انگلیسی ARM تولید می‫شوند).

با تمام این تفاسیر گوگل همین چند وقت قبل، نسخه پرتابل Native Client را منتشر نمود. Native Client، این امکان را فراهم می‫آورد که این برنامه‫ها نیز فارغ از نوع پردازنده به‫کار رفته در داخل سکوی اجرایشان، بر روی هر ابزاری اجرا شوند. در حال حاضر فقط مرورگر Chrome از نسخه پرتابل Native Client پشتیبانی می‫کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص می‫توانید به مقاله شرکت گوگل با عنوان «Native Client پرتابل: اوج سرعت و امنیت» به آدرس bit.ly/pnc334 مراجعه نمایید.
حتماً دلتان می‫خواهد قدرت و توان اجرای برنامه‫های اینترنتی Native Client را ببینید. همین الان مرورگر Chrome را باز کرده و با ورود به آدرس bit.ly/bastion334 از گرافیک فوق‫العاده بازی Bastion که از پلتفورم سه‫بعدی بهره می‫برد، لذت ببرید. هم‫چنین می‫توانید از نسخه دموی اپلیکیشن‫های مشابه نیز بهره ببرید یا مثلاً در آدرس gonativeclient.appspot.com/demo/earth، به مشاهده کره‫زمین به‫صورت سه بعدی بپردازید. ظاهراً قرار است اینترنت زیباتر از این‫ها شود!
HTML5   :  آینده اینترنت را همین امروز تجربه کنید.
HTML5  زبانی برای تولید و ارایه محتوا در اینترنت محسوب می‫شود. همین الان نیز وب‫سایت‫های زیادی از این زبان استفاده می‫کنند، مثل سایت دولت انگلستان به آدرس https://www.gov.uk که در این زمینه جوایزی را نیز از آن خود کرده است.

این زبان بر خلاف زبان‫های برنامه‫نویسی دیگر، تگ‫های <video>، <audio> و <canvas> را در اختیار طراحان سایت قرار داده است که آن‫ها را قادر می‫نمایند بدون نیاز به نرم‫افزارهای اضافی مثل Adobe Flash، فایل‫های ویدئو، موسیقی و انیمیشن را به صفحات خود اضافه کنند. HTML5 را باید یک فناوری میان‫پلتفورمی دانست؛ بدین معنی که برنامه‫های نوشته شده توسط این زبان را می‫توان بر روی سکوهای مختلف مثل رایانه، تبلت، گوشی‫های هوشمند یا دیگر ابزارهایی که مرورگرهای مخصوص HTML5 در آن‫ها وجود دارد، اجرا نمود. همچنین می‫توان از این زبان برای تولید و استفاده از اپلیکیشن‫هایی که به اتصال به اینترنت نیاز ندارند (مثل Gmail Offline قابل دانلود از آدرس bit.ly/gmail334) بهره گرفت.
تمامی مرورگرهای بزرگ از فناوری زبان برنامه‫نویسی HTML5 بهره‫مند هستند. هم‫چنین برای بررسی نحوه عملکرد این فناوری، ابزارهای آنلاین زیادی وجود دارد. ابزاری که ما پیشنهاد می‫کنیم، peacekeeper.futuremark.com است که مجموعه‫ای از تست‫های گرافیکی، ویدئو، بازی و غیره را بر روی مرورگر شما اجرا می‫کند تا ببینید محتوای شما با چه سرعت و کیفیتی اجرا می‫شوند. این تست را می‫توان در داخل تمامی مرورگرها و بر روی همه پلتفورم‫ها شامل گوشی و تبلت اجرا کرد.
مرورگرهای آینده: ابزارهای مدرن آینده را همین امروز امتحان کنید!
انتشار نسخه جدید مرورگرها تا به امروز یکی از اخبار جالب توجه زمان ما قلمداد می‫شوند! نسخه‫های جدید مرورگرها هر چند سال یک‫بار منتشر می‫شدند و عمدتاً یا ویژگی‫های جدیدی را به همراه می‫آوردند و یا طرح زیباتر و جدیدتری دارند. اما امروزه آپدیت‫ها هر ازچندگاهی منتشر می‫شوند و بعضاً حتی بدون این‫که کاربر متوجه شود، مرورگرش به‫طور خودکار به‫روزآوری می‫گردد. مثلاً در حالی که پنج سال از عمر شریف مرورگر Google Chrome می‫گذرد، این مرورگر در زمان نگارش این مطلب، نسخه سی و یکم خود را نیز منتشر نموده است! از سوی دیگر نخستین نسخه مرورگر Internet Explorer در سال ۱۹۹۶ منتشر شد، اما تا به حال به رغم ادعاهای مسئولین مایکروسافت مبنی بر انتشار سریع‫تر نسخه‫های به‫روزرسانی، تنها یازده نسخه از این نرم‫افزار روانه بازار شده است.
بیشتر شرکت‫های طراحی مرورگر، پیش‫نمایشی از محصول خود را ارایه می‫نمایند تا سازندگان بتوانند قبل از انتشار عمومی نسخه جدید، ویژگی‫های جدید آن‫ها را آزمایش و بررسی نمایند. البته می‫توانید کار با نسخه پیش‫نمایش مرورگرها را در دستور کار خود قرار دهید، فقط توجه داشته باشید که این نسخه‫ها معمولا پُرخطا و بی‫ثبات هستند.
در اینجا شیوه بررسی و کار با نسخه‫های آینده دو مرورگر معروف یعنی Chrome و Firefox را معرفی خواهیم نمود تا ببینید نسخه‫های بعدی آن‫ها از چه ویژگی‫هایی برخوردار خواهند بود.
گوگل کروم
مرورگر Chrome ، کانال‫های داده متعددی را اجرا می‫نماید که شما را قادر می‫سازد نسخه‫های مختلف این مرورگر را در مراحل گوناگون تولید آن نصب کنید. اما جالب‫ترین آنها نسخه اصطلاحاً، “قناری گوگل کروم” نام دارد که به‫صورت روزانه به‫روزرسانی می‫شود و شامل جدیدترین ویژگی‫هاست. برخلاف سایر نسخه‫های آزمایشی کروم، نسخه قناری، جایگزین نسخه فعلی شما نمی‫شود و بدین‫سان خواهید توانست مشخصه‫های جدید را آزمایش نموده و برای انجام کارهای عادی روزمره‫تان نیز به همان نسخه خودتان باز گردید. نسخه قناری گوگل کروم را می‫توانید از آدرس bit.ly/canary334 دانلود کنید.
در زمان نگارش این مطلب، آخرین نسخه قناری شامل ویژگی کارآمد و جدیدیست که در آن در داخل صفحاتی که دارای فایل صوتی باشند، آیکون اسپیکر کوچکی به نمایش در می‫آید. بدین ترتیب، زین پس وقتی یکی از سایت‫هایی که در حال مشاهده آن‫ها هستید، ناگهان صدای موسیقی پخش کرد، خواهید توانست با بررسی این‫که کدام صفحه دارای علامت این آیکون است، صفحه مورد نظر را ببندید. گوگل همچنین در حال کار روی نرم‫افزار جدیدی برای تشخیص بدافزارهاست که به‫طور خودکار جلوی اجرا و نصب ویروس‫های اینترنتی بر روی رایانه کاربر را می‫گیرد.
فایرفاکس
فایرفاکس نیز نسخه‫های متعددی دارد که می‫توانید آن‫ها را نیز امتحان کنید. نسخه آزمایشی مرورگر فایرفاکس که از آدرس www.mozilla.org/en-us/firefox/beta قابل دانلود است، ارائه‫گر طرح جدید Auralis است. این نسخه، هم‫چون سایر مرورگرهای مرسوم، تعداد دکمه‫ها و منوهای خود را به حداقل رسانیده است تا امکان مشاهده هرچه کامل‫تر محتوای وب‫سایت‫ها فراهم آید.
مرورگر Firefox Aurora به آدرس www.mozilla.org/en-us/firefox/aurora) ) نسخه پیش‫نمایش مرورگر فایرفاکس برای رابط لمسی ویندوز هشت است. این مرورگر، دکمه‫های بزرگی را در کنار صفحه خود تعبیه نموده است تا باز کردن تب‫های جدید یا Back نمودن به‫راحتی میسر باشد. برای دسترسی به این قابلیت ویژه در ویندوز هشت باید هنگام نصب Aurora ، این مرورگر را به عنوان مرورگر پیش‫فرض سیستم عامل خود تعیین کنید. بدین ترتیب کاشی‫واره Aurora از این پس در صفحه اصلی ویندوز هشت قابل مشاهده خواهد بود (اگر این‫طور نبود، آیکون Aurora در نمایش All Apps را یافته و بعد از کلیک راست نمودن بر روی آن، عبارت Pin to Start را برگزینید).
شما با مراجعه به http://nightly.mozilla.org می‫توانید از انتشار نسخه‫های پیش‫نمایش فایرفاکس مطلع شده و آپدیت‫های جدید این مرورگر را تست کنید. در این قسمت، دانلود نسخه‫های سازگار با سکوهای ویندوز، لینوکس و اندروید امکان‫پذیر است.
آیا اپلیکیشن‫ها می‫توانند جایگزین مرورگرها شوند؟!
تمامی سرویس‫های معتبر اینترنتی برنامه‫هایی برای تمامی گوشی‫های هوشمند و تبلت‫ها ارایه می‫نمایند و این برنامه‫ها نیز اغلب نسبت به مشاهده خود وب‫سایت با استفاده از مرورگر، تجربه بهتری قلمداد می‫شوند.
برخی اپلیکیشن‫ها تماماً به منظور کارکرد بهتر بر روی گوشی‫های هوشمند و تبلت‫ها طراحی شده‫اند. برنامه‫های Flipboard (به آدرس www.flipboard.com) و Zite (به آدرس www.zite.com) اپلیکیشن‫هایی برای ذخیره‫سازی محتوای وب‫سایت‫های موردعلاقه شما هستند که بعد از قالب‫بندی مجدد محتوای مذکور و تبدیل آن‫ها به قالبی که به‫راحتی در داخل گوشی موبایل قابل مشاهده باشند، آن‫ها را برای مطالعه شما آماده‫سازی می‫نمایند، بدون این‫که حتی نیازی به مشاهده خود وب‫سایت باشد.
اما آیا اپلیکیشن‫ها قادرند در آینده مرورگرها را به ابزاری بی‫مصرف بدل کنند؟! یکی از کارشناسان این حوزه ابراز می‫دارد: «اپلیکیشن‫های اجرا شده در داخل مرورگرها بهتر از وب‫سایت‫ها می‫توانند محدودیت‫ها و توانایی‫های بخصوص هر ابزار را شناسایی نمایند». البته وی اظهار امیدواری کرده است که با بهبود فناوری‫های اینترنتی همچون HTML5 و ابزار موبایلی، وب‫سایت‫ها نهایتاً پیروز این منازعه باشند: «امیدوارم اینترنت در درازمدت محیط‫های کوچکتر و محدودتر را از پای در آورد!».
وی می‫افزاید: «البته طبیعتاً برنامه ‫ها، پیروز میدان رقابت در حوزه‫هایی مثل ویرایش تصاویر خواهند بود، اما سایت‫های موبایلی برای مسایلی مثل تجارت الکترونیک، اخبار، اطلاعات پزشکی، شبکه‫های اجتماعی و غیره، بی‫رقیب باقی خواهند ماند، چرا که در این بخش‫ها نیاز چندانی به داده‫پردازی وجود ندارد و بیشتر محتوا مدنظر است».
سطل آشغالی پر از فناوری‫های منسوخ
برخی فناوری‫های اینترنت به سرعت راه خود را به سمت سطل زباله پیش گرفته‫اند! در این قسمت، چرایی این مسئله را توضیح خواهیم داد که چرا معتقدیم برخی از نرم‫افزارها در آینده نزدیک به‫طور کامل از رایانه کاربران رخت بر خواهند بست.
Flash
دقیقاً همان زمانی‫که شرکت Apple تصمیم گرفت پشتیبانی از نرم‫افزار فلش را بر روی iPhone هایش متوقف کند، نخستین میخ‫ها به تابوت این نرم‫افزار کوبیده شد. در پی این قضیه استیو جابز، مدیر عامل شرکت Apple، طی نامه‫ای معروف، به صراحت اعلام داشت که دیگر در محصولات این شرکت از نرم‫افزار فلش استفاده نخواهد شد. امنیت پائین، عملکرد ضعیف، مصرف بسیار بالای باتری و نهایتاً کاهش طول عمر باتری من جمله دلایل کنار گذاشتن نرم‫افزاری بود که تا چندی قبل همه دنیا از آن برای تولید ویدئو، بازی و تبلیغات بهره می‫بردند.
حال بعد از گذشت سه سال از نامه جابز به شرکت ادوبی، Flash در سر پائینی افول قرار گرفته است. سایت‫های برجسته‫ای همچون یوتیوب نیز استفاده از فایل‫های فلش را کنار گذارده و به ویدئوهای HTML5 روی آورده‫اند تا کاربران خود را قادر سازند بدون نصب افزونه‫های اضافی فلش، قادر به مشاهده ویدئوهای سایت خود باشند. سایت‫هایی که محتواهایشان صوتیست نیز وضعیت مشابهی دارند و برای سایت‫های بازی آنلاین نیز از جایگزین‫های قدرتمندی مثل Native Client استفاده می‫شود.
Silverlight
اما گزینه‫ای که مایکروسافت برای جانشینی Flash معرفی نمود،Silverlight نام داشت. البته در حال حاضر این برنامه نیز به همان دلایلی که برای افول فلش عنوان نمودیم، حال و روز خوشی ندارد. البتهSilverlight هیچ هنگام این شانس را پیدا نکرد که توسط محصولات شرکت Apple مورد پشتیبانی قرار گیرد یا حتی در نامه‫ای که استیو جابز نوشته، نامی از آن ذکر گردد. در حقیقت، خود مایکروسافت بود که در نسخه متروی مرورگر Internet Explorer در ویندوز هشت از این برنامه بهره می‫گرفت و همین مسئله خود حکایت از بی‫اعتمادی مایکروسافت به Silverlight داشت. البته عناصر Silverlight هنوز هم برای طراحی و تولید ویندوز هشت و ویندوز فون استفاده می‫شوند، اما بدون شک این برنامه، آخرین روزهای خود به منظور طراحی اپلیکیشن‫های حرفه‫ای اینترنت را سپری می‫کند.
Java
براحتی می‫توان ادعا کرد که برنامه‫نویسی جاوا که اصطلاحاً از آن تحت عنوان «یکبار بنویس، همه جا اجرا کن» یاد می‫شود و از مدت‫ها پیش برای طراحی و اجرای اپلیکیشن‫های اینترنت مورد استفاده قرار می‫گرفته است، مورد توجه و علاقه همگان قرار ندارد. کاربرانی که بر روی سیستم‫های PC خود جاوا دارند، همواره با این پیغام خسته‫کننده مواجه می‫شوند که «نرم‫افزار خود را بروزرسانی کنید!». آن‫ها هم که این درخواست رایانه‫شان را نادیده می‫گیرند، در حقیقت از برنامه‫ای آسیب‫پذیر در سیستم خود استفاده می‫کنند. به همین دلیل است که جاوا به محور استفاده بدافزارنویسان برای انجام حملات اینترنتی تبدیل شده است، به‫گونه‫ای که در حال حاضر، شرکت‫های امنیتی و حتی سران دولتی به کاربران اینترنت توصیه می‫کنند که جاوا را تنها در شرایط اضطرار نصب کنند.

Print Friendly, PDF & Email
تعداد بازدید: 2,469