عروسک‌‌های غول پیکر بر ساحل اروند

این روزها گروه نمایشی گراند پرسون در موزه‌ هنرهای معاصر آبادان کارگاهی برای علاقه‌مندان به هنر عروسک‌سازی برپا کرده است.
به گزارش فرینا، موزه هنرهای معاصر آبادان که کار خود را سوم خرداد ۹۴ با برپایی نمایشگاه عکسی از عکاسان سرشناس دفاع مقدس آغاز کرده میزبان هنرجویانی از سراسر کشور است تا در کارگاه یک ماهه گروه فرانسوی گراند پرسون شرکت کنند.
این گروه که پیش از این نیز در جشنواره بین‌المللی عروسکی تهران حضور داشت به دعوت سازمان منطقه آزاد اروند با مدیریت هنری حمیدرضا اردلان راهی این شهر شده است.
در این کارگاه آموزشی ساخت و اجرای عروسک‌های غول پیکر به هنرجویان آموزش داده می‌شود. قرار است در پایان این کارگاه سه عروسک غول‌پیکر با نماد افسانه‌ها و اسطوره‌های ایرانی خلق شود.
در این ورک شاپ ۱۶هنرجو از آبادان و شهرهای دیگر ایران انتخاب شده‌اند و مدیر هنری بخش ساخت این پروژه را نیز فرناز بهزادی برعهده دارد.
پس از پایان دوره آموزشی قرار است آتلیه ساخت عروسک در آبادان باقی بماند و فعالیت‌های نمایشی در این حوزه در زمینه ساخت عروسک و اجرای نمایش به صورت مستمر ادامه داشته باشد.
گروه «گراند پرسون» (les Grandes Personnes) یا (آدم بزرگ‌ها) گروهی است که از سال ۱۹۹۸ فعالیت خود را با ساخت عروسک‌های غول‌پیکر در کشور فرانسه آغاز کرد. هدف این گروه ایجاد فضاهای شاد هنری ـ فرهنگی و مردمی در سطح خیابان‌ها است.
این گروه تا به‌ حال در جشنواره‌ها، جشن‌ها، کارناوال‌ها، مراسم سنتی و آیینی بسیاری از کشورهای جهان حضور یافته و یکی از گروه‌های سرشناس حوزه نمایش عروسکی در جهان است. فعالیت این گروه آموزش تکنیک ساخت و اجرای این نوع عروسک به علاقه‌مندان آن در سراسر جهان است.
پس از مراسم جام جهانی برزیل، مبارک یونیما (اتحادیه جهانی نمایشگران عروسکی ـ مرکز ایران) از فلورماری فوئِنتس که از اعضای فعال این گروه است  دعوت کرد تا در جشنواره بین‌المللی عروسکی ورک‌شاپی تشکیل دهد و روش ساخت و اجرای عروسک‌های غول پیکر را به علاقه‌مندان ایرانی آموزش دهد. نتیجه این کارگاه عروسک شش متری شد که نماینده شخصیت سنتی مبارک بود.
فلورماری فوئنتس، موریزیو مورِتی و ژِروم مارتران شارد از جمله استادان این گروه هستند که در این ورک شاپ حضور دارند.

Print Friendly, PDF & Email
تعداد بازدید: 3,306