با حضور مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور: فعالیت گمرک جمهوری اسلامی ایران در مبادی ورودی و خروجی منطقه آزاد اروند رسما آغاز می شود

حضور اکبر ترکان، دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور، غلام رضا شریعتی استاندار خوزستان، اسماعیل زمانی مدیر عامل سازمان منطقه آزاد اروند و جمعی از مسئولین محلی و استانی، گمرک جمهوری اسلامی ایران در مبادی  ورودی و خروجی منطقه آزاد اروند در دروازه خروجی  جاده آبادان – اهواز مستقر شد.
به گزارش روبط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد اروند، اکبر ترکان ، دوشنبه مورخ ۱۸ اردیبهشت ۹۶ با سفر به منطقه آزاد اروند از مهم ترین دستاورد دولت تدبیر و امید در آبادان و خرمشهر رونمایی کرد.
دستاوردی که حاصل تلاش و پیگیری شخص رئیس جمهور به منظور دستیابی شهروندان منطقه آزاد اروند به رشد و پیشرفت اقتصادی بود و امروز با حضور مشاور رئیس جمهور در منطقه و آغاز فعالیت گمرک در مبادی ورودی و  خروجی منطقه، افقی تازه به روی آبادانی و خرمی منطقه نمایان شد.
در ابتدای ورود مشاور رئیس جمهور، نشستی خبری با حضور رسانه ها در سالن اجتماعات سازمان منطقه آزاد اروند برگزار شد که در آن خبرنگاران به طرح سوالاتی در خصوص چگونگی آغاز به کار گمرک در مبادی ورودی و  خروجی منطقه پرداختند.
 مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند در نشست خبری مذکور در پاسخ به سوالات رسانه ها گفت: بهره‌برداری از دروازه های موقت و استقرار گمرک در مبادی ورودی و خروجی منطقه آزاد اروند پس از مصوبه کارگروه تشکیل شده توسط رئیس‌جمهور و ابلاغ آن در تاریخ ۲۸ اسفند ۱۳۹۵ انجام شد.
اسماعیل زمانی در این باره افزود: همه تجهیزات لازم برای استقرار گمرک جمهوری اسلامی ایران در دروزاه های موقت با نظارت گمرک انجام‌شده و سامانه‌های لازم نیز با همکاری مشترک گمرک و سازمان منطقه آزاد اروند در محل نصب‌شده است.
وی اظهار کرد: بهره برداری از دروازه های دائم قرار است در خرداد ماه سال جاری و پس از پایان عملیات عمرانی و ساخت و ساز های مربوطه، صورت پذیرد. در گام نخست این عملیات،  ساختمان  گمرک و دروازه ها در جاده آبادان به اهواز  و  پس از آن گمرک جاده امام صادق، دروزاه های جاده آبادان به ماهشهر و در نهایت دروازه های  جاده خرمشهر به اهواز تکمیل و مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند.
زمانی خاطر نشان کرد: در پروژه محصور سازی  منطقه آزاد اروند کلیه استانداردهای زیست‌محیطی، امنیتی، نظامی، گمرک و حفاظتی رعایت شده است.
وی به ۴۰۰ میلیون دلار واردات اختصاص‌یافته به کالاهای مصرفی شهروندان در منطقه آزاد اروند اشاره کرد و گفت: ۲۰ درصد از این مقدار برای واردات پوشاک اختصاص‌ می یابد.
زمانی گفت: اعتبار خاصی نیز برای واردات ماشین‌آلات موردنیاز برای خط تولید کارگاه‌ها و سایر مراکز تولیدی برای نوسازی خطوط تولید و یا احداث واحدهای جدید صنعتی اختصاص‌یافته است.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند در بخش دیگری از سخنان خود رسانه‌ها را رکن چهارم توسعه دانست و از آنها خواست تا مردم را با فواید استقرار گمرک در مبادی خروجی منطقه آزاد ازوند  آشنا کنند و بیان کرد: مردم باید با حقوق شهروندی در منطقه مطلع شوند و این مهم بر عهده رسانه‌ها است.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند گفت: علاوه بر شهروندان منطقه آزاد اروند، بازاریان و فعالان کسب و کار نیز لازم است از حقوق  و مزایای استقرار دروازه ها آشنا شوند و آن را از مسئولان ذی ربط مطالبه کنند.
 معاون فنی و امور زیربنایی سازمان منطقه آزاد اروند نیز در ادامه این نشست  گفت: کل فضای محیطی سازمان منطقه آزاد اروند ۱۰۶ کیلومتر است که ۵۴ کیلومتر آن مرز آبی با کشور عراق و بقیه آن طبق قانون مناطق آزاد نیاز به حصار کشی داشت.
موعود شمخانی اظهار کرد: با توجه به شرایط منطقه و قرار گرفتن بخشی از تالاب بین‌المللی شادگان در حوزه استحفاظی منطقه آزاد اروند، عملیات ساخت ۳۲ کیلومتر حصار برای محصور کردن منطقه در دستور کار قرار گرفت.
شمخانی گفت: با نظر گمرک ایران ساخت جاده حفاظتی و دیوار بتنی با فنس در سال ۱۳۹۳ آغاز و در اسفند ۱۳۹۴ به بهره‌برداری رسید.
وی به طراحی چهار دروازه خرروجی با المان‌های مرتبط با ساختار و هویت فرهنگ بومی و محلی و رعایت حداکثر بار ترافیکی اشاره کرد و بیان داشت: سعی شده است تا این دروازه ها نماد و نشانی از فرهنگ و هویت ملی و بومی محلی و منطقه ای باشد و تداعی کننده ساختار و ریشه اصیل فرهنگ مردم با الهام از مذهب و هویت انقلابی باشد.

Print Friendly, PDF & Email
تعداد بازدید: 710