رویکرد سازمان منطقه آزاد اروند بر توسعه و تقویت منابع انسانی است

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد اروند گفت: توسعه و تقویت منابع انسانی به عنوان یک رویکرد زیرساختی مورد توجه سازمان منطقه آزاد اروند است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد اروند، سید مرتضی نعمت زاده گفت: پیشتر سمت و سوی اقدامات و فعالیتهای سازمان منطقه آزاد اروند به انجام کارهای اقتصادی صرف بود اما در دوره جدید فعالیتهای سازمان که با گسترش محدوده منطقه آزاد اروند همراه بود، توجه به اقدامات زیرساختی به خصوص در حوزه منابع انسانی به عنوان یک زیر ساخت ارزشمند و قابل توجه، مد نظر قرار گرفت .

وی تصریح کرد: در زمان حاضر علاوه بر توسعه فعالیتهای اقتصادی و عمرانی، موضوع توسعه منابع انسانی در راس امور قرار دارد که در حوزه معاونت فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد اروند تعریف شده است.

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد اروند از منابع انسانی به عنوان سرمایه اصلی در منطقه نام برد و گفت: همانگونه که وجود منابع انسانی آموزش دیده و مهارتی، نقش تاثیرگذاری در توسعه همه جانبه منطقه دارد، وجود منابع انسانی فاقد تخصص، توانمندی، آموزش و اخلاق فردی و اجتماعی که قادر به مدیریت بحرانهای فردی، خانوادگی و اجتماعی نیستند، می تواند سبب تزلزل آنها در زیر بار مشکلات و شرایط سخت شود.

نعمت زاده با اشاره به اینکه بخشی از جامعه ما همچنان تحت پوشش نهادهای حمایتی اعم از کمیته امداد و بهزیستی قرار دارند و برخی از دانش آموزان نیز به لحاظ تحصیلی در حد قابل قبولی نیستند که پائین بودن سرانه قبولی دانش آموزان در کنکور سراسری خود گواه این ادعا است، افزود: علاوه بر اینها بخش عظیمی از فارغ التحصیلان ما فاقد تخصص و مهارت هستند و لذا در هنگام بکارگیری نیروی متخصص شرکت ها و موسسات اقتصادی ناگزیر از تکیه برنیرو از سایر مناطق می شوند که این مسئله از جمله خطرات و آسیب هایی است که با آن مواجهیم.

وی ضمن تاکید بر اینکه بایستی به سمت آموزش، ارتقاء و توسعه منابع انسانی در قالب آموزش و پرورش به عنوان مهمترین عامل توسعه منابع انسانی به پیش رویم، اظهار کرد: دو زبانه بودن دانش آموزان نباید سبب بازماندگی آنان از تحصیل و از بین رفتن آینده بسیاری از خانواده ها شود، یکی از مهمترین محورهای قابل توجه سازمان منطقه آزاد اروندپرداختن به موضوع ارتقاء سطح آموزشی و مهارتی دانش آموزان و دانشجویان به صورت تغییر رویکرد از نظری به مهارتی به عنوان اقدامی اساسی، زیربنایی و غیر قابل دید است که به طور قطع در آینده اثرات مثبت آن نمایان می شود.

وی با تاکید بر اینکه طبیعت کارهای زیرساختی هزینه بر، زمان بر و خاموش است، تصریح کرد: توقعات جامعه از منطقه آزاد اروند بایستی با امکانات و شرایط موجود همخوانی و تطبیق داشته باشد ضمن آنکه نگاه عموم به اقدامات زیرساختی و اساسی به جای هزینه کردهای روزمره افراد جهت فراهم سازی آینده ای درخشان برای نسل های بعدی، مد نظر است.

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد اروند در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تلاش این معاونت در موضوع غنی سازی اوقات فراغت و مهارت آموزی به فرزندان منطقه آزاد اروند به جای توجه صِرف به پرکردن اوقات فراغت آنان گفت: طرح حرفه آموزی به دانش آموزان و دانشجویان را به عنوان یک شاخص زیرساختی از سال گذشته و با بهره گیری از توان مراکز فنی و حرفه ای شهرهای آبادان و خرمشهر کلید زدیم و امسال نیز این آموزشها به صورت پیشرفته تر برای افراد آموزش دیده قبلی و شروع مهارت آموزی برای ثبت نام شدگان جدید ادامه یافت.

نعمت زاده افزود: امسال کار حرفه آموزی به حدود دو هزار دانش آموز و دانشجو در رشته های متنوع تر از پارسال به همراه افزودن توان آموزشگاههای خصوصی به مجموعه فنی و حرفه ای آغاز کرده ایم که این کار با این حجم در یک زمان واحد به نوبه خود کم نظیریا بی نظیر است.

وی اظهار کرد: بایستی نگاه و فرهنگ اقتصادی و بهره وری از امکانات و منابع را در میان افراد جامعه نهادینه کنیم، منابع آبی، خاکی، زیرزمینی، کشاورزی و غیره در منطقه با وجود نگاه و تفکر اقتصادی بارور و ثمر بخش می شود.

وی تصریح کرد: نسل ما بایستی نسلی سخت کوش باشد، گذشتگان ما با شرایط مشابه و شاید کمتر از امکانات کنونی ما به کار و فعالیت می پرداختند اما در زمان حاضر دیدگاه بسیاری از افراد جامعه به نازپروری و انتظار برای سرریز شدن امکانات و موقعیت ها به سمت خودشان بدون زحمت و تلاش معطوف شده که به تغییر این نگرش به طور جدی نیاز داریم.

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد اروند گفت: دانش آموزان بایستی شیوه استفاده از مهارت ها را فرا گیرند تا به تدریج آماده ورود به بازار کار شوند، لذا در تلاش برای سوق دادن آنها به سمت و سوی مهارت آموزی و سپس انتخاب رشته مورد نظر خود در دانشگاه به صورت تطبیق با مهارت مربوطه برای ارتقاء سطحی علمی و اطلاعاتی و مهارتی آنان هستیم.

نعمت زاده بار دیگر ضمن تاکید بر توجه سازمان منطقه آزاد اروند به موضوع توجه به اقدامات زیرساختی در حوزه توسعه منابع انسانی در قالب توجه به مبحث آموزش و پرورش، افزود: در زمان حاضر تمرکز سازمان منطقه آزاد اروند بر روی غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان است.

وی اظهار کرد: با همراهی ادارات آموزش و پرورش شهرهای آبادان و خرمشهر امکان تسری آموزشهای مهارتی به دانش آموزان و دانشجویان در سایر فصول سال نیز وجود دارد.

وی تصریح کرد: از میان دو هزار نفری که امسال برای حضور در کلاسهای طرح غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان ثبت نام کردند، حدود 250 نفرشان وارد مرحله پیشرفته تر حرفه آموزی خواهند شد. که این دوره های تکمیلی براساس شرایط خاص برگزار می شود تا فرد مهارت آموز بتواند این آموزشها را جهت اشتغالزایی و کسب درآمد بکار گیرد

Print Friendly, PDF & Email
تعداد بازدید: 282