استارتاپ هلندی از گرمای تولید شده در سرورها برای گرم کردن خانه ها استفاده می کند

کمپانی هلندی نردلایز در پی آن است تا گرمای تولید شده توسط سرورها را در منازل برای گرم کردن محیط منزل و همچنین آب گرم استفاده کند.
گرمایش کره‌ی زمین، انتشار گازهای گلخانه‌ای در کنار تلاش برای کاهش هزینه‌ها منجر به پیاده‌سازی ایده‌ای جالب توسط کمپانی هلندی نردلایز شده است. این کمپانی در نظر دارد تا گرمای تولید شده توسط سرورها را برای تامین انرژی مورد نیاز برای گرم کردن منازل و همچنین آب گرم مورد نیاز کاربران مورد استفاده قرار دهد.
این استارتاپ با دریافت هزینه اولیه، یک سرور را در خانه داوطلبان نصب و راه‌اندازی می‌کند. هزینه مذکور تنها برای نصب سرور است و درآمد استارتاپ از فروش فضای نصب سرور به شرکت‌های دیگر تأمین می‌شود در صورتی که از لپ‌تاپ استفاده کرده باشید، با گرمای تولیدی که در زمان قراردادن لپ‌تاپ روی پاهایتان لمس می‌کنید، آشنا هستید. با توجه به گرمای تولید شده توسط یک دستگاه لپ‌تاپ، به طور حتم یک سرور که مصرف انرژی بالاتری نیز دارد، می‌تواند گرمای بیشتری نیز تولید کند. شرکت هلندی نردلایز درصدد آن است تا انرژی گرمایی رایگان را از طریق سرورها تامین کند.
این استارتاپ در سال 2015 میلادی در یک طرح پایلوت، نمونه اولیه یک سیستم گرمایشی دیواری را که داخل آن یک سرور کار گذاشته شده بود، رونمایی کرد. این نمونه ضعیف بود و حدود یک ساعت طول می‌کشید تا حرارت لازم برای گرم کردن یک اتاق کوچک را تامین کند.
اما اکنون با بهبود این سیستم کارآیی آن افزایش یافته و قرار است شرکت Nerdalize از ماه آگوست 42 خانه را با استفاده از این سیستم به‌گونه ای تجهیز کند که برای گرم کردن دوش حمام این خانه‌ها به چیزی غیر از داده نیاز نباشد.
اصلی‌ترین سوال در این خصوص این است که نردلایز چگونه می‌خواهد گرما را به منازل مردم انتقال دهد. پاسخ بسیار ساده است؛ علاقمندان در صورت تمایل می‌توانند در ازای ارائه‌ی مکانی مشخص برای قرار گرفتن سرور در درون منزلشان، گرمای تولید شده را مورد استفاده قرار دهند. در واقع با استفاده از این امکان بخشی از منزل خود را به یک دیتاسنتر کوچک تبدیل می‌کنید.
برآوردهای انجام شده توسط کارشناسان نردلایز نشان از این دارد که استفاده از این روش می‌تواند سالانه‌ای صرفه‌جویی ۳۴۰ دلاری را برای هر منزل به ارمغان بیاورد حال آنکه در سوی دیگر بنابر اطلاعات ارائه شده توسط نردلایز، کمپانی‌ها با کاهش ۵۰ درصدی هزینه‌های عملیاتی خود روبرو خواهند شد، چراکه دیگر نیازی به داشتن دیتاسنتر عظیم و همچنین پرداخت هزینه‌های سنگین نگهداری نیست. نکته‌ی جالب توجه در کنار تمام صرفه‌جویی‌های انجام شده که شامل کاهش مصرف انرژی در منازل و همچنین کاهش مصرف در دیتاسنترها است، هر خانه سالانه سه تن دی اکسید کربن کمتری وارد جو زمین خواهد کرد.
نردلایز برنامه‌ی خود را با اجرای طرح در ۴۲ خانه‌ی مسکونی آغاز خواهد کرد. به نظر می‌رسد ایده‌ی این شرکت بسیار مورد توجه افرادی قرار گرفته که محل مناسبی را برای قراردادن سرور در درون منزلشان در اختیار دارند، بطوریکه نزدیک به ۳٫۵۰۰ نفر برای شرکت در این برنامه داوطلب شده‌ند.
نردلایز نیز موفق شده تا ۱.۳ برابر از بودجه‌ی ۲۵۰٫۰۰۰ یورویی خود را برای پیاده‌سازی برنامه‌هایش جذب کند.

Print Friendly, PDF & Email
تعداد بازدید: 197