پیام غلامرضا شریعتی استاندار محترم خوزستان به مناسبت حذف روادید اتباع خارجه در منطقه آزاد اروند

حذف روادید منطقه آزاد اروند ، یک اتفاق خوب
وقتی سخن از استان خوزستان به میان می آید بد‌ون شک با ذخایر و منابع عظیم مختلف روبرو می شویم که هر کدام در جای خود دارای ارزش و جایگاه هستند و تاثیر مستقیم بر رشد و توسعه کشور دارند ، برای آنکه بتوان امر توسعه در کشور را شدت بخشید میبایست مراتب “تسهیل سازی” و “تشویقی” را برای آن در نظر گرفت تا بتوان از تمام ظرفیت ها و توانایی ها به نحو مطلوب استفاده شود.
موقعیت جغرافیایی خوزستان نشان از این دارد که این استان می تواند بخوبی از عهده پروژه های بزرگ و ملی بر آید و در راه اعتلای استانی و ملی گام های اساسی بردارد. اتصال به خط راه آهن سراسری ، همجواری با خلیج فارس و وجود اسکله ها و بنادر بزرگ ، ذخایر بزرگ نفت و گاز ، شرکت های پتروشیمی و صنعت فولاد از پتانسیل های صنعت در این استان هستند ، نیز می توان وجود شرکت های تولید شکر و صنایع جانبی ، کشاورزی و شیلات و… را نیز اضافه کرد.
برای بهره وری از این همه امکانات میبایست برنامه جامع و نگاه دقیق در نظر گرفت و یکی از این راهها حذف بروکراسی اداری و هموار کردن امورات برای ورود سرمایه گذاران است و این مهم زمانی بوجود می آید که ما مسئولان پیگیر روند تسهیل سازی باشیم. دولت دوازدهم توانست با برنامه مناسب نسبت به “حذف روادید در منطقه آزاد اروند” نسبت به روان سازی توسعه در شهرستان های خرمشهر و آبادان اقدام کند.
با توجه به ظرفیت  همجواری شهر بندری بصره با شهرهای خرمشهر و آبادان و ایجاد ترتیبات تشویقی و تسهیلی جهت صادرات کالا به کشور عراق ، حذف روادید از منطقه آزاد ، این نوید را می دهد که توسعه و رشد این دو شهرستان و استان بخوبی رقم خواهد خورد و چشم انداز خوبی برای آینده این دو شهرستان در نظر گرفت.
با توجه به تردد بیش از یک میلیون نفری زوار اربعین از مرز شلمچه و ایجاد زیر ساخت ها و تامین امکانات برای رفاه کلیه ی زوار عزیز ، به منطقه آزاد اروند می بایست یک نگاه ویژه در نظر گرفت و می توان با شناسایی سایر ظرفیت ها نسبت به رفع مشکلات و ایجاد سرمایه در منطقه آزاد اروند دست زد. اما در این بین می توان به نکات زیر در خصوص این اتفاق مهم اشاره کرد؛
قانون معطل مانده ی که باهماهنگی دستگاههای اجرایی وایجاد زیرساختهای لازم وبارویکرد پویای اقتصادی منطقه به مرحله اجرا درآمد.
حذف روادید میتواند درراستای تکمیل پازل  سیاست دیپلماتیک کشور بارویکرد تنش زدایی وتاکید برصلح و امنیت منطقه مورد تاکید قرار گیرد.
حذف روادید درمنطقه  می تواند درسیاستهای پسابرجام کشور و نظر به  شرایط اقتصادی منطقه و با توجه سرمایه گذاریهای انجام شده، در تکمیل سیاستهای اقتصادی دولت بارویکرد جذب سرمایه گذاران خارجی موثر واقع گردد.

نظر به پیشنه فرهنگی. مذهبی  زبانی و تاریخی مردم منطقه آزاد با کشورهای همسایه این مهم می تواند در سرعت بخشی به صنعت گردشگری منطقه با رویکرد توریسم ‌گردشگری  موفق و مفید فایده ارزیابی گردد.

Print Friendly, PDF & Email
تعداد بازدید: 253