سفیر کشور هندوستان در ایران: شرایط تبادل علمی و تحصیلی بین ایران و هند فراهم می شود

سفیر کشور هندوستان در ایرن گفت:کشورهندوستان خواستار وسعت همکاری علمی و تحصیلی با ایران است و در این زمینه شرایط تبادل علمی و تحصیلی بین 2 کشور فراهم می شود.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه ازاد اروند، سوراب کوماردر نشست هم اندیشی دانشگاه پیام نور استان خوزستان که در سالن اجتماعات سازمان منطقه آزاد اروند برگزار شد اظهار کرد: شرایط مناسبی برای ایجاد روابطی بهتر بین ایران و هند در حوزه های علمی و دانشگاهی برقرار است.
وی افزود:استان خوزستان و به ویژه آبادان ارتباط عمیقی با جمهوری هند داشته است که امیدواریم این ارتباطات بخصوص در حوزه علمی و اقتصادی دوباره از سرگرفته شود.
سفیر کشور هندوستان ضمن تاکید بر استمرار پژوهش های باستانی در تاریخ و میراث فرهنگی این دو کشور بیان کرد:محققان و اندیشمندان ایرانی و هندی باید بتوانند به مرور ارتباطات وسیع تری در زمینه تبادلات علمی و باستانی به وجود آورند تا زمینه های همکاری بین این 2 کشور پهناور و صاحب علم افزایش یابد.
کومارضمن اشاره به تاریخ ادبیات ایران و هند تصریح کرد: ادبیات فارسی ایران از جمله کلیله و دمنه تلفیقی از فرهنگ و ادبیات هند و به زبان سانسکریت نوشته شده است و این کتاب برای هندوستان بسیار ارزشمند است ودر بین نسخ خطی ایران بسیاری از تاریخچه و داستان های هندو ها موجود است.
وی گفت: منطقه آزاد اروند و دانشگاههای ایران به ویژه خوزستان شرایط خوبی برای همکاری و تبادل علمی فراهم نموده اند و هندوستان از این فرصت استقبال می کند.
سفیر کشور هندوستان در ایران گفت:برای ایجاد همکاری و ارتباطات وسیع تر باید شرایط تبارل علمی و تحصیلی و همچنین کسب بورسیه برای دانشجویان 2 کشور انجام شود که نیازمند به زمینه سازی است که این زمینه سازی از سوی کشور هند آغاز شده است.
کومار ضمن اشاره به دست آورد های علمی بدست آمده در کشور ایران گفت:ایران به لحاظ علمی پیشرفت های خوبی داشته و ایجاد ارتباط علمی با این کشور برای هندوستان حائز اهمیت است.
وی افزود:امیدواریم ارتباط فرهنگی بین مردم ایران و هند وجود داشته باشد زیرا هر 2 کشور دارای تمدنی غنی هستند.

Print Friendly, PDF & Email
تعداد بازدید: 228