استفاده گوگل از هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی برای پیش بینی تاخیر در پروازها

در روزهای اخیر با بارش و برف، مسافران برخی از فرودگاه های کشور به علت شرایط نامساعد جوی شاهد تاخیرهای چند روزه بوده اند. در همین رابطه به تازگی شرکت گوگل از الگوریتم های یادگیری ماشینی برای پیش بینی تاخیرهای پرواز، حتی قبل از دسترسی به اطلاعات خطوط هوایی استفاده کرده است که اطلاع رسانی خوبی را برای مسافران فراهم می کند.

گوگل به روز رسانی هایی به سرویس رزرو پرواز Google Flights اضافه کرده است که مسافران را قبل از رسیدن به فرودگاه از وضعیت پروازها آگاه می کند. گوگل با انتشار مطلبی در وبلاگ خود در این باره گفته است:
الگوریتم های یادگیری ماشینی این برنامه، با استفاده از سوابق وضعیت پروازها و اطلاعات روز، تاخیر در پروازها را پیش بینی می کند و همچنین دلایل تاخیر، نظیر وضعیت آب و هوایی و یا تاخیر در رسیدن هواپیما را نیز ذکر می کند. مسافران می توانند با جستجو شماره پرواز و یا مسیر پروازی خود در این سامانه، حتی زمانی که هنوز اطلاعاتی از خطوط هوایی در دسترس نیست، از تاخیر احتمالی پرواز خود آگاه شوند. پیش بینی تاخیر در پروازها، تنها زمانی ظاهر می شود که هوش مصنوعی حداقل ۸۰ درصد از وقوع آن اطمینان داشته باشد.
همچنین این برنامه با هدف شفافیت بیشتر برای مسافران اقتصادی، اطلاعات بیشتری در مورد امکانات فرودگاهی نظیر انتخاب صندلی، فضای حمل بار هر سرنشین و هزینه های حمل بار ارائه می دهد. البته این ویژگی در حال حاضر تنها در ایرلاین های American Airlines ، Delta و United Airlines flights در دسترس است.

گوگل پیش از این نیز برای ارائه اطلاعات دقیق تری به مشتریان در زمانی که قیمت پروازها افزایش می یابد یا پروازها کنسل می شوند، این برنامه را به روز رسانی کرده بود. این شرکت همچنین Google Trips را در سال ۲۰۱۶ راه اندازی کرده است، برنامه ای که یک راهنمای تور شخصی در جیب شما می باشد و به مسافران کمک می کند تا بهترین جاذبه های گردشگری را پیدا کرده و سفر خود را بر اساس آن برنامه ریزی کنند.

Print Friendly, PDF & Email
تعداد بازدید: 83