اسمعیل زمانی: آموزش امری مهم در ایجاد توسعه پایدار

جلسه هم‌اندیشی و برنامه‌ریزی جهت تدوین سند راهبردی دانش، با حضور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند، معاون فرهنگی،اجتماعی و گردشگری با همراهی مجموعه مدیران این معاونت و دیگر مدیران دستگاه‌های مرتبط با امر آموزش، در محل  این سازمان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد اروند؛ اسمعیل زمانی مدیرعامل و عضو هیئت‌مدیره سازمان منطقه آزاد اروند با تأکید بر امر آموزش در راستای رسیدن به توسعه پایدار گفت:آموزش مقوله ایی حیاتی و زیرساختی اساسی در جهت رسیدن به توسعه پایدار در منطقه است.

زمانی با اشاره به اینکه سند راهبردی می‌تواند مثمر ثمر باشد درصورتی‌که عملیاتی شود افزود: سند راهبردی قطعاً زمانی پاسخ می‌دهد که عملیاتی شود و خروجی همراه با آمار و ارقام داشته باشد.

وی توضیح داد: خروجی‌ها باید قابل‌دسترسی بوده تا با در نظر گرفتن آن در جهت آموزش رشته‌هایی که موردنیاز بازار کار منطقه است، شناسایی و گسترش یابد.

اسمعیل زمانی قویاً گفت: آموزش باید در حد تأمین نیازهای بازار کار منطقه باشد. ما در سازمان منطقه آزاد اروند در طراحی و تدوین برنامه کلان راهبردی ،از مشاوران خارجی بهره گرفته‌ایم اما برای تکمیل آن بدون شک از نظرات کلیه افراد مرتبط با امر آموزش در منطقه استفاده خواهیم کرد و طرح مزبور را بومی‌سازی خواهیم کرد.

مدیرعامل و رئیس هیئت‌مدیره سازمان منطقه آزاد اروند همچنین عنوان کرد: چشم‌اندازی که ما برای باز کار  و محورهای توسعه منطقه ترسیم کرده‌ایم، قطعاً به سمت توسعه صنایع ، توسعه گردشگری در ابعاد مختلف و توسعه کسب‌وکار و تجارت خواهد بود.

زمانی دنبال کردن یک سند راهبردی برای منطقه که منجر به خروجی‌های ملموس شود را بسیار مهم دانست و از جمع حاضر خواست تا به این مقوله به‌عنوان یک موضوع اساسی نگاه کرده و کارگروهی تخصصی ایجاد کنند.

سید مرتضی نعمت زاده معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان نیز در ادامه صحبت‌های زمانی افزود:مبحث آموزش بسیار استراتژیک و پراهمیت است . قطعاً بدون رسیدن به توسعه انسانی نمی‌توانیم در مسیر توسعه اقتصادی قرار بگیریم.

نعمت زاده گفت: باید اصل یادگیری را به‌عنوان یک اصل فراگیر برای همه بدانیم.اگر مدیریت جامعه به لحاظ آموزشی جلوتر از جامعه نباشد،قطعاً آن جامعه  را به قهقرا هدایت خواهد کرد.در همین راستا باید اصل یادگیری به‌عنوان یک ارزش بین مردم  نهادینه شود و هرکس در هر شغل و موقعیتی که قرار دارد، اصل آموزش و یادگیری را مدنظر گرفته چراکه جامعه های توسعه‌یافته است که یادگیرنده باشد.

سید مرتضی نعمت زاده ادامه داد: جنگ به سه لایه مهم در شهرهای آبادان و خرمشهر آسیب جدی وارد کرد. لایه اول آسیب‌های کالبدی و فیزیکی بود،لایه دومی که به‌واسطه جنگ آسیب دید و از بین رفت و باعث شد که لایه اول هم که تا حدی موردبازسازی قرار گرفت نتواند نتیجه مطلوبی را در پی داشته باشد، محورهای اقتصادی دو شهر یعنی یکی پالایشگاه و دیگری بندر بودند که بازسازی نشدند و به اوج قدرت گذشته خود بازگردانده نشدند.اما نباید فراموش کنیم که جنگ یک ضربه عمیق‌تر به شهرهای خرمشهر و آبادان وارد آورد و آن ضربه به لایه‌ای مهم‌تر از دولایه یادشده وارد کرد که آن ضربه به ساختار اجتماعی و انسانی شهرهای آبادان و خرمشهر و نابودی آن بود.لایه‌ای که بیش از همه مورد اهمیت بوده و فقط از طریق همین برنامه‌های آموزشی و راهبردی قابل اصلاح و ترمیم است.

Print Friendly, PDF & Email
تعداد بازدید: 167